Wiadomości Prowincjalne (NR 006 - PO XXII KP)
FORMY ŻYCIA KONSEKROWANEGO W RODZINIE HONORACKIEJ
ZAKROCZYM, 16-17 MAJA 2009 r.
W dniach 16-17 maja br. odbyło się w Zakroczymiu kolejne Sympozjum Duchowości Honorackiej, zorganizo-wane przez Centrum Duchowości „Honoratianum” we współpracy z klasztorem w Zakroczymiu oraz ze Zgro-madzeniem Sióstr Służek NMP Niepokalanej i Instytutem świeckim Posłanniczek - które sprawują patronat nad II Rokiem Wielkiej Nowenny przed 100. rocznicą śmierci bł. Honorata Koźmińskiego. Tematem sym-pozjum były formy życia konsekrowanego w Rodzinie Honorackiej. W programie każdego dnia były dwie sesje: przedpołudniowa i popołudniowa, obejmujące po trzy referaty.
SOBOTA 16 MAJA
W sobotę wysłuchaliśmy wystąpień:
-s. Cecylii Purty, służki, (na zdjęciu poniżej) na temat formy życia św. Franciszka według o. Honorata;
- br. Tomasza Płonki, który przedstawił wyjaśnienia Błogosławionego dotyczące Reguły Braci Mniejszych w dziele „Święty Franciszek Seraficki”,
- oraz referatu br. Andrzeja Barana: Forma życia pierwszych kapucynów w pismach bł. Honorata.
O godzinie 12.00 uczestnicy sympozjum zgromadzili się w kościele na Mszy świętej, której przewodniczył br. Krzysztof Lewandowski, wikariusz prowincjalny. W swojej homilii zwrócił on uwagę na jedność Kościoła, której ma służyć także wielość form życia konsekrowanego w Rodzinie Honorackiej.
Sesja popołudniowa zaczęła się od koronki do Miłosierdzia Bożego, po której zostały wygłoszone referaty:
- s. M. Jany Szmigielskiej, felicjanki, na temat sposobu życia pierwszych felicjanek w świetle pism bł. Honorata, bł. Marii Angeli Truszkowskiej oraz pierwszych konstytucji,
- s. Ancilli Stasiowskiej, serafitki, dotyczący przejścia Zgromadzenia Serafitek od ukrycia do habitowej formy życia,
- oraz s. Grażyny Dryjańskiej, klaryski kapucynki, na temat formy życia klauzurowego ukazanej przez o. Honorata w „Konstytucjach Kapucynek św. Feliksa”.
Największe zainteresowanie w dyskusji wzbudził ten ostatni temat. Dyskutanci zauważyli, że pewien legalizm dostrzegalny w pierwszych Konstytucjach kapucynek wynikał z ówczesnych przepisów Stolicy Apostolskiej dotyczących ustaw zakonnych oraz z potrzeb młodej wspólnoty klauzurowej, której o. Honorat nie mógł osobiście odwiedzać.
NIEDZIELA 17 MAJA
W niedzielę Mszy świętej przewodniczył ks. kan. Jerzy Bieńkowski, dziekan zakroczymski. Za śpiew podczas liturgii odpowiedzialny był chór Zgromadzenia Służek. Asystę liturgiczną tworzyli bracia klerycy z Lublina: br. Wojciech Głowacki, br. Rusłan Zgirski, br .Paweł Działa i br. Szymon Janowski.
Sesja przedpołudniowa poświęcona była życiu ukrytemu.
- S. Krystyna Lemańska, służka, wygłosiła referat o życiu ukrytym jako trwałej formie życia zakonnego w zamyśle bł. Honorata;
- p. Maria Motylińska omówiła formę życia Służebnic Najświętszego Serca Jezusa – Posłanniczek Maryi,
- a s. Danuta Wielgat, pasterzanka, podjęła temat: Wierność ukrytemu życiu zakonnemu we współczesnej rzeczywistości Kościoła i świata.
Podczas ostatniej sesji prelegenci skupili się na kręgach przynależności do Rodziny Honorackiej.
- tematem referatu br. Grzegorza Matlaka, dolorysty, byli bracia i siostry życia wspólnego, zjednoczeni i stowarzyszeni według myśli bł. Honorata i współzałożycieli zgromadzeń;
- br. Roland Prejs, prof. KUL JPII, przedstawił reorganizację zgromadzeń w 1908 roku i jej wpływ na Rodzinę Honoracką;
- s. Irena Złotkowska, wspomożycielka, scharakteryzowała współczesne próby odrodzenia sióstr zjednoczonych i stowarzyszonych. Podczas swojego referatu s. Irena podzieliła się wiadomością o zatwierdzeniu przez Stolicę Apostolską numeru Konstytucji Sióstr Wspomożycielek dotyczącego sióstr zjednoczonych. Ożywiona dyskusja skupiła się na życiu sióstr zjednoczonych i stowarzyszonych i staraniach o ich przywrócenie.
Podczas sympozjum można było nabyć zawierającą wygłoszone referaty książkę pt.: „Formy życia kon¬sekro-wanego w Rodzinie Honorackiej”. Ponadto znalazł się w niej artykuł s. Mirosławy Grunt, służki, na temat spo-sobu życia sióstr służek w świetle ich pierwotnego prawodawstwa oraz br. Juliusza Pyrka, poświęcony ewolucji konstytucji kapucyńskich.
M. Danuta Wróbel, przełożona generalna Zgromadzenia Sióstr Służek NMPN, rozdawała obecnym na sesji przełożonym i braciom kapucynom niedawno wydaną płytę kompaktową: Akatyst ku czci błogosławionego Honorata Koźmińskiego. Tekst, opracowany przez s. Danutę Wróbel, wykonał na melodię Akatystu ku czci Bogurodzicy chór Zgromadzenia Służek pod kierunkiem s. Marioli Konopki. Fachowej pomocy w przygoto-waniu nagrania udzielili p. Bogdan Żywek i br. Grzegorz Filipiuk.
W przerwach między obradami można było zwiedzić Muzeum Warszawskiej Prowincji Kapucynów oraz zobaczyć oryginał księgi chrzcielnej z metryką chrztu bł. Honorata, wypożyczony z parafii św. Anny w Białej Podlaskiej.
Szczególną cechą sympozjum były duża liczba uczestników: ok. 180 w sobotę i ok. 215 w niedzielę. Wśród nich znalazło się kilku świeckich studentów teologii z UKSW. Posiłki spożywaliśmy w refektarzu „Honoratianum” na dwie, a nawet na trzy tury. W ciągu tych dwóch dni było wiele okazji do spotkań i rozmów braterskich, i siostrzanych. Uczestnicy mogli doświadczyć żywotności ducha franciszkańskiego i honorackiego oraz na nowo odkryć wielkie zadania, które Pan Bóg przed nimi stawia - zarówno w życiu wewnętrznym wspólnot, jak i w posłudze apostolskiej.
Na zakończenie sympozjum Krzysztof Lewandowski, wikariusz prowincjalny zaprosił wszystkich obecnych do udziału w życiu CDH i korzystania z daru, jakim jest Wielka Nowenna przed 100. Rocznicą śmierci bł. Honorata Koźmińskiego. Na rozesłanie otrzymaliśmy z rąk wikariusza Boże błogosławieństwo.
tekst: br. Tomasz Płonka
zdjęcia: br. Grzegorz Filipiuk
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz